Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Γιώργος Πιλίδης

Μοιραστείτε το

Δάκρυα χαράς για το «χρυσό» παιδί της Ελληνικής πάλης! Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U-23, στο Βελιγράδι, ανέβηκε ο Γιώργος Πιλίδης. Ο Έλληνας αθλητής της πάλης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, στον τελικό των 65 κιλών, επικρατώντας του Ρώσου Αμπντουρακχαμάνοφ.

Ο 21χρονος παλαιστής επιβεβαίωσε τον τίτλο του «χρυσού» παιδιού της Ελληνικής πάλης

Η πορεία προς τον τελικό

Στην πορεία του προς τον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε δύο νίκες στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στον προκριματικό, o Γιώργος Πιλίδης, επικράτησε 4-2 του Αμανζόλοφ από το Καζακστάν. Με τους καθοριστικούς πόντους να έρχονται 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στους «16» o Γιώργος Πιλίδης, νίκησε τον Ινδό Παρβίντερ με 4-1, ενώ στα προημιτελικά 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε δύο σημεία και υπερτέρησε στην ισοπαλία με τον Αρμένιο Μαργκαριάν (2-2). Στον ημιτελικό νίκησε με άνεση τον Τούρκο Ακάρ (9-3) και προκρίθηκε στον τελικό, όπου αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

Η Ελλάδα στη κορυφή του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Πάλης U23

Στον τελικό των 65 κιλών, στους αγώνες που γίνονται στο Βελιγράδι, o Γιώργος Πιλίδης βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ρώσο Αμπντουρακχμάνοφ. Εκεί, ο Έλληνας παλαιστής με καταγωγή από τον Πόντο κατάφερε να υπερνικήσει, σε ένα συγκλονιστικό μεγάλο τελικό, του Ρώσου Ιμπραγκίμ Αμπντουρακχαμάνοφ με 4-3.

Παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ, μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε την ανατροπή παίρνοντας δύο σημεία και ταυτόχρονα την πολυπόθητη νίκη, που τον ανέβασε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Το χρυσό παιδί της Ελληνικής πάλης

Ο σπουδαίος παλαιστής επιβεβαίωσε τον τίτλο του «χρυσού» παιδιού της Ελληνικής πάλης. Μετά από μία δύσκολη χρονιά που πέρασε, κατάφερε να επιστρέψει ξανά στο βάθρο μιας μεγάλης διοργάνωσης. Ο Εθνικός ύμνος ακούστηκε για χάρη του, σε ένα πρωτάθλημα που συμμετείχε η ελίτ των παλαιστών από όλη την υφήλιο!

Ο Γιώργος Πιλίδης για πρώτη φορά στη καριέρα του κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Είχε ανέβει πολλές φορές στο βάθρο, αλλά από τη συλλογή του έλειπε το χρυσό μετάλλιο.

– Διαβάστε επίσης: Θέλω να σηκώνω την Ποντιακή σημαία ψηλά